ایران در زمینه نساجی و تولید فرش جز کشورهای تراز اول دنیاست که از گذشته ی دور تا به الان رتبه ی خود را با قدرت حفظ نموده است.


از آنجا که هر ملتی دارای کالای نمادین است می توان گفت فرش بخصوص فرش دستباف ایرانی جزو محصول نمادین ایران محسوب می شود و بین ملل مختلف نیز بعنوان معروف ترین تولید کننده فرش بخصوص فرش دستباف محسوب می شود.


فرش دستباف چیست؟


می توان گفت فرش جز کالاهایی است که نیاز اول و ضروری مردم محسوب می شود، لغت فرش عربی است و به معنی گسترده می باشد و در مواردی به آن قالی و پلاس گفته می شود.


تاریخچه فرش دستباف:

با توجه به تاریخچه ی کهن فرش ایرانی به جرئت می توان گفت این محصول هنر دست هنرمندان ایرانی بعنوان کالای برتر ایران محسوب می شود.


با توجه به تاریخچه کهنی که در تولید فرش و قالی دستباف ایرانی وجود دارد در حال حاضر می‌توان گفت محصول بافته شده به دست هنرمندان ایرانی جزو بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیا است که این امر از نظر کارشناسان بین‌المللی فرش تایید شده است.


اولین فرش ها  کاملا دستباف بوده و دارای تار و پود با طرح های ساده بوده اند.


با توجه به نماد ملت ایران فرش ، در این زمینه شاهد تغییر و تحولات اساسی در زمینه فرش بوده ایم.


هنر دست ایرانی طرح های آسانی روی این محصول بوده اما امروزه هزاران طرح و رنگ متفاوت روی فرش پیاده شده است.


فرش‌های دستباف تاریخی:


قالی پازیریک :  قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و در اندازه‌های ۲۱۰ در ۱۸۳ سانتیمتر و با حدود ۳۶۰۰ گره بافته شده است.


فرش بهارستان : معروف به فرش بهار خسرو که یک قالی بسیار عالی در زمان خسرو پرویز می‌باشد.


قالی دستباف عصر صفوی : یکی دیگر از زیباترین قالی‌های دستباف ایرانی بوده که خلاقیت و نبوغ هنرمندان در زمان حکومت صفویان را نشان می‌دهد.


قالی ترنج منظره حیوانات : یکی دیگر از فرش‌های ایرانی است که با زمینه قرمز رنگ  با طرح خاص گل سنتی مخصوص ایران.


قالی چلسی : یکی دیگر از فرش‌های زیبای جهان قالی چلسی است که در مجموعه فرش‌های موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شود.


فرش دستباف کاشان:

بافت فرش در برخی مناطق ایران با دقت بیشتری انجام می شود و هنرنمایی بیشتری دارد یکی ازین مناطق که میتوان گفت فرش آن رتبه اول ایران را دارد فرش کاشان است و جز فرش های محبوب نه تنها ایران بلکه سراسر جهان است. این فرش علاوه بر زیبایی کیفیت بسیار بالایی دارد که باعث محبوبیت فرش کاشان در سراسر دنیا شده است و به‌گونه‌ای که شهر کاشان در عهد صفویه یکی از فاخرترین و بهترین مراکز تولید فرش و قالی دستباف بوده است.


فرش دستباف تبریز:

علاوه بر شهر کاشان یکی دیگر از شهرهای مشهور ایران در زمینه تولید محصولات نساجی به خصوص  فرش و قالی دستباف شهر تبریز است.

Home » فرش ابریشم دستباف